تبلیغات
وبلاگ خبری فرهنگی تفریحی شهرستان خوروبیابانک - علم گردانی از دیگر رسومات محرم در خوروبیابانک


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :مدیر وبلاگ
تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1389-08:17

علم گردانی از دیگر رسومات محرم در خوروبیابانک

یکی دیگر از رسومات مردم خوروبیابانک در عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)؛ مراسم علم گردانی روز تاسوعای حسینی می‌باشد. در گذشته با وجود دو علم این مراسم انجام می گرفت یکی از علم ها به سادات موسوی و دیگری به سادات عبادی تعلق داشت. سادات با داشتن یکی از علم ها با جمعیتی سینه زنان به سوی آستان مقدس امام زاده کمال الدین سید داوود (ع) می رفتند و هفت بار طواف به دور امامزاده با خواندن اشعار و مراثی به عزاداری می پرداختند:

ای صبح رو سیه ز چه رو می شوی سپید               فردا حسین تشنه جگر می شود شهید

در قدیم ضلع جنوبی امام زاده قبرستانی وجود داشت که به میدان لرد مشهور بود و عزاداران بعد از عرض تسلیت به امام زاده سید داوود(ع) علم ها را به زمین نصب می نمودند و سپس یکی از افراد (مرحوم سید حسن عبادی) که سواد خواندن داشت کتابی با عنوان روضه الشهدا را برای جمع حاضر با صدای محزون می خواند و مردم نیز می گریستند.

پس از گذشت سالیان متمادی و تغیرات شهرسازی هم اکنون میدان لرد جزء صحن مسجدالنبی(ص) می باشد. علم ها را در روز پنجم محرم همراه با نخل به لباس و پارچه های رنگین می پوشانند و زنان و مردان به زیارت علم و نخل می روند آن را می بوسند می بویند و عطرآگین می کنند.

در شب تاسوعا جامه های رنگین را از علم باز می کنند و آن را سراپا سیاه پوش می نمایند تا در روز تاسوعا برای علم گردانی در منازل آماده گردد.

در روز تاسوعا علم گردانان به صورت چند دسته تقسیم می‌‌شوند و علم را با آداب و احترام خاصی به تمام منازل می برند و علم گردانان هنگام ورود به منازل با خواندن این بیت از صاحب خانه اجازه ورود می گیرند:

گشاده باد به دولت همیشه این درگاه              به حق اشهد ان لا اله الا الله

به هنگام ورود تمام افراد  منزل به زیارت علم می شتابند آن را می بوسند و ضمن عرض خوش آمدگویی به علمداران از آنان پذیرایی نموده و با ظرف آبی که از قبل تهیه گردیده آب را بر سر علم می ریزند و به نیت شفا و دفع بلیات می نوشند. صاحب خانه بنا به توان مالی خود به علمداران کمک می کند ( در گذشته کسانی بوده اند که با دادن مقداری پنبه که هنوز در غوزه بوده است به علمداران کمک می کردند آنان پنبه های جمع آوری شده را می رشتند و فتیله می کردند تا برای روشنایی مشعل های حسینیه از آن استفاده کنند.) اما امروزه مبلغ جمع آوری شده صرف امور جاری حسینیه می گردد.

 

نسل فردا

نوع مطلب : عمومی