تبلیغات
وبلاگ خبری فرهنگی تفریحی شهرستان خوروبیابانک - انتقاد سازنده آری، تحقیر و تخریب کوبنده نه !


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :مدیر وبلاگ
تاریخ:دوشنبه 8 آذر 1389-15:39

انتقاد سازنده آری، تحقیر و تخریب کوبنده نه !

انتقاد اطلاعاتی است که به رشد و موفقیت شخص مورد انتقاد کمک می کند. در واقع محور انتقاد باید سازندگی باشد نه ویران که اگر چنین شد اسم آن دیگر انتقاد نیست بلکه توهین و تخریب است .  انتقاد کردن روش و اصولی دارد . درانتقاد اگر بخواهیم مثمر ثمر واقع شود  باید با ادب و محترمانه برخورد کنیم و کینه های شخصی خود را کنار بگذاریم. یکی از وظایف اساسی انتقاد موثر برانگیختن انگیزه افراد جهت اصلاح و یا بهبود وضعیت کنونی است و اگر انتقاد ما به توهین و تخریب شخصیت فرد تبدیل شود بدیهی است که از این اصل دور می شود .

این نکته را نیز فراموش نکنید که یکی از اصول مهم دیگر در زمان انتقاد حفظ خونسردی و آرامش  می باشد. انتقاد با عصبانیت بعید است به یک انتقاد خوب و موثر تبدیل شود.

خب که چی!

این روزها وبلاگ مجمع ما دانشجویان یعنی  جهاد علمی دانشجویان(جیدان) به صورت فعال مطالب انتقادی زیادی را منتشر می کند  که شاید حرف دل خیلی از ماها باشد.اما نکته اینجاست که در بعضی از موارد مطالب این وبلاگ تبدیل به توهین و تخریب شخصیت هایی شده که بسیاری از آن ها خیلی حق بر گردن ماها دارند. و به نظر من خوب نیست که اینگونه زحمات چندین ساله این عزیزان را نابود کنیم. نقطه اوج این تخریب ها نیز  به مطلب مربوط به مدیریت و برخی از دبیران دبیرستان و همچنین مسئول کتابخانه عمومی بر می گردد. درست است که در این مطالب که توسط مدیر محترم این وبلاگ و یکی دیگر از دانشجویان با نام "داوطلب دیروز خسته امروز" منتشر شده به طور مستقیم نام شخصی نیاورده شده است ولی مطالب به گونه است که نیازی به نام نیست و تمام شخصیت های مورد انتقاد به راحتی برای همه مشخص می شوند.

من نمی خواستم در این مورد مطلبی بنویسم اما بر خود لازم دیدم در حد خود در این مورد تذکری داده باشم.

روی سخن من با مدیریت  وبلاگ مذکور آقای مولوی که یکی از دوستان نزدیک خود من نیز می باشند و همچنین دانشجوی عزیزی است با نام مستعار داوطلب دیروز خسته امروز که البته مطالب ایشان منطقی تر و منصفانه تر به نظرمی رسد:

دوستان من باور کنید وضعیت به این سیاهی هم که شما می گویید نیست. به گونه ای سخن می گویید که یکی نداند فکر می کند دراین دبیرستان  چه می گذرد (افشای مافیای قدرت و ثروت؟!!!). بالاخره ما نیز در همین دبیرستان ها و مدرسه ها درس خوانده ایم. مشکلات زیادی وجود دارد. قبول. اما شما چرا نقش دبیران دلسوز و با مسئولیت را نادیده می گیرید . به نظر شخص بنده  جدای آن 5-6 درصد بقیه دبیران و معلمین ما از بهترین و دلسوزترین ها هستند. مگر خود شما ودیگر دانشجویان موفق و به طور کلی کسانی که از خور به جایی رسیده اند کجا درس خوانده اند؟ چرا می خواهید تمام تقصیر ها و مشکلات را به گردن دبیران بیندازید.   بازی گوشی ها و مسخره کردن ها، تیکه انداختن ها و تنبلی های دانش آموزان و... چه؟ این ها نیز به خاطر دبیران است؟ اگر شما فراموش کردید من که به یاد دارم برخی از این معلمین ما چه خون دلی از ما می خوردند. باور کنید بعضی وقت ها معلم به صورت قهر از کلاس خارج می شد و... . آیا تا به حال پای سخن دبیران و مدیر دبیرستان نشسته اید؟ البته برخی از  مشکلاتی که گفتید را قبول دارم و باید برای حل آن اقدام کنیم. از اینکه احساس مسئولیت می کنید و دوست دارید این مشکلات نیز برطرف شد به شما تبریک می گویم . اما دوستان من هر کاری راهی دارد و  به نظر من این روش درست نیست. ما می توانیم از طریق ریاست محترم اداره آموزش و پرورش  که خود دبیری دلسوز و مسئولیت شناس بودند موضوعات را پیگیری کنیم. اما بردن آبروی یک انسان و توهین به او راه خوبی نیست.

در مورد مطلب ماشین 22 میلیونی! هم که بهتر است صحبت نکنم . من که خیلی تعجب کردم که این مطلب را دیدم. از غلط بودن برداشت نویسنده از سخن مقام معظم رهبری که بگذریم نکات قابل توجه دیگری نیز می توان ذکر کرد که مجال پرداختن به آن در این جا نیست. ولی این مورد مصداق کامل توهین و بردن آبروی مردم بود .که متاسفانه اصلاح نیز نشد. درضمن  فکر نمی کنم امروز ماشین 22 میلیونی دیگر این حرفا را داشته باشد! 

درمورد مطلب کتابخانه نیز لحن مطلب بسیار تند و خشن بود که بازهم این گونه نوشتن از بعضی ها بعید است.

اما سخن آخر:

دوستان عزیز من ،  بیایید کمی انصاف داشته باشیم. انتقاد سازنده آری اما تخریب نه! اگر خوربلاگ را دنبال کرده باشید حتما  انتقادات زیادی که از مسئولین داشته را به یاد دارید. پس من مخالف انتقاد نیستم باور کنید در اصل سخن شما (البته به غیر از برخی مطالب!) حرفی نیست بحث در شیوه بیان و انتقاد شما ست .

این نکته را به یاد داشته باشید با این روش به جایی نمی رسیم. فقط خودمان را پیش مسئولین خراب می کنیم. مطمئن باشید با این شیوه خود دانشجویان هم کم کم از جهاد کناره گیری می کنند. خوشبختانه وقتی قسمت نظرات را مشاهده می کنیم  در می یابیم که بالای  95 درصد دانشجویان با مطالب  و شیوه بیان شما کاملا مخالفند.که این جای بسی خوشحالی دارد که همه اینگونه فکر نمی کنند. متاسفانه شما که اینگونه انتقاد می کنید در این چند روزه نشان داده اید که خود اصلا فرد انتقاد پذیری نمی باشید. پاسخ ندادن به سئوالات و قبول نکردن اشتباه گواه این مطلب است. پس چگونه انتظار دارید...؟! اگر جهاد مجمع همه دانشجویان خوری است نظرات نشان می دهد که دانشجویان خوری مانند شما فکر نمی کنند.

در ضمن املای ننوشته ...!

پس بیایید اشتباهات خود را بپذیریم . انتقاد بکنیم ولی از راهش.

امیدوارم خودم در این مطلب از انتقاد خارج نشده باشم و به کسی توهین نشده باشد. دراین صورت مرا ببخشید.

هدف من فقط یاد آوری این نکات بود و توصیه هایی بود که امید است تمامی دوستان وبلاگ نویس از انصاف و عدالت خارج نشوند.

با تشکر

مدیریت خوربلاگ  

 

 

نوع مطلب : عمومی